Úvod Průběh roztroušené sklerózy

Průběh roztroušené sklerózy

Průběh roztroušené sklerózy nelze odhadnout. Někdy vede k lehkému postižení, v jiných případech dochází k těžké invaliditě. U každého se také může RS projevovat jinými symptomy. U někoho začíná nemoc nenápadně, u jiného pacienta může hned zpočátku propuknout naplno.
Odlišná je i prvotní ataka. Liší se v příznacích, ale také v intenzitě a trvání. V remisi někdy ustupuje úplně, jindy přetrvá.

Po prvotní atace po čase následuje ataka další. Intervaly mezi atakami se postupně zkracují. Postupně dochází k vleklé progresi, která se přemění v chronickou podobu nemoci. Někdy však už od začátku je RS progresivní.
Podle průběhu RS lze rozlišit její dvě základní podoby. Jsou jimi:

  • benigní RS: V průběhu onemocnění je málo atak a postižení bývá minimální.
  • maligní RS: Ataky jsou časté a vedou k rychlému nárůstu invalidity.

Průběh onemocnění dále dělíme do čtyř skupin. Jsou jimi:

  • reminentní-relabující skupina: Jde o nejčastější formu RS. Mnohdy jde o začátek tohoto onemocnění. Trvá několik let a jsou pro ni typické ataky v podobě zhoršení neurologických obtíží. Ataky mohou trvat několik týdnů, ale i několik měsíců. Poté dochází k remisi. Remise a ataky se opakují. Tato forma RS se dá dobře ovlivnit léky.
  • sekundárně chronicko-progresivní skupina: V rámci této formy RS dochází k trvalému postižení. Většinou přichází po několika letech reminentního-relabujícího průběhu onemocnění. Mírnější forma invalidity, která vzniká, umožňuje pacientovi normální život, včetně pracovní schopnosti. Forma nemoci se špatně ovlivňuje léky. Pacient by se měl soustředit hlavně na správnou životosprávu.
  • primárně progresivní skupina: Objevují se především u pacientů, kteří RS onemocněli až v pozdějším věku (po 40 roku života). Tato forma se hůře ovlivňuje léky. Příliš nezabírají.
  • relabující-progresivní skupina: Jde o těžko léčitelnou formu RS. Je vzácná. Každá ataka této formy RS zanechává neurologické postižení.

Stádia roztroušené sklerózy

Lékaři při zhodnocení pokročilosti roztroušené sklerózy používají Kurtzského stupnici mající deset stupňů:

  • 1. stupeň: Neurologický nález je v pořádku. Neukazují se žádné odchylky.
  • 2. stupeň: Objevují se menší odchylky v neurologickém nálezu. Potíže jsou mírné či jen anamnestické.
  • 3. stupeň: Pacient má lehké potíže. Lehkým způsobem je omezená hybnost a výkonnost. Je zachovaná pracovní schopnost. Objevují se základní příznaky či kombinace lehkých příznaků.
  • 4. stupeň: Představuje těžší postižení, u kterého je omezená pracovní schopnost. Výkonnost a hybnost jsou totiž postižené. Tito pacienti však dokáží žit normální způsob života bez toho, aby byli závislí na někom dalším. Objevují se horší sexuální schopnosti.
  • 5. stupeň: Jde o značné postižení. Samostatná chůze je možná pouze na kratší vzdálenosti. Postižení se pojí s pracovní neschopností.
  • 6. stupeň: Je tu omezená hybnost. Pohyb je možný pouze pomocí hole či jiného opěrného aparátu. Jedinec může vykonávat menší domácí práce buď bez pomoci druhé osoby či s pomocí druhé osoby.
  • 7. stupeň: Projevuje se velmi obtížnou hybností. Někdy je dokonce nemožná. Dotyčný je závislý na invalidním vozíku. Má však základní soběstačnost.
  • 8. stupeň: Pacient je závislý na invalidním vozíku a na cizí pomoci. Jeho soběstačnost je omezená.
  • 9. stupeň: Jedinec je nesoběstačný a bezmocný. Pacient může jen ležet.
  • 10. stupeň: Dochází ke smrti pacienta

Diskuse (22 komentářů)

jagunka, (23. 03. 2016 21:20) Reagovat
Dobrý den. Mám eresku pravděpodobně od svých 20. let, z toho 22.let neléčenou, dnes je mi 55 let a chodím o 1 - 2 fr.holi doma a na procházku jedu ne elektrické tříkolce. Chtěla bych jen všem doporučit, že čím dříve půjdete k lékaři, tím lépe. Max vám dg. vyvrátí (což je dobře) nebo potvrdí (což je paradoxně vůči nemoci také dobře, protože čím dříve, tím lépe). Léky jsou dnes na takové úrovni, že dokáží pozastavit nemoc, dožijete se věku srovnatelného s věkem zdravého člověka. Navíc ženy mohou mít děti, je to pod kontrolou lékařů dnes již běžná záležitost. Přeji vám hodně štěstí a všem držím pěsti.
hana volemanová, (12. 10. 2016 22:44) Reagovat
dobrý den,mám eresku také,líbí se mi moc vaše rady těm co se bojí že jsou také nemocní,já mám rs od 33 let,dneska je mi 59,chodím většinou o dvou holích.ale pořád žiju ráda.
Lucka Bend., (10. 07. 2017 19:24) Reagovat
Děkuji za krásný příspěvek. Zrovna mi RS zjistili, bylo to celkem náhodou, příznaky nemám typické pro RS, ale vyšetření jí potvrdila. Moc děkuji, dodal mi spoustu energie. Lucka
Martin, (11. 01. 2018 10:42) Reagovat
Ako stabilizovať roztrúsenú sklerózu, sklerózu multiplex Mňa presvedčili stránky prof.Jelineka a to som dosť skeptický a nikdy som neveril hocijakým článkom o zmene stravy a pod. On však svoje odporúčania dokladuje množstvom odkazov na štúdie. Všetko jasne vysvetľuje a zdôvodňuje. Keď sám ochorel roku 1999 na SM, nechcel sa poddať osudu. Ako univerzitný lekár sadol za počítač a začal sa prehrabávať rôznymi vedeckými štúdiami. Dodržiavajúc svoje odporúčania dokázal ochorenie po celu dobu 18 rokov stabilizovať, ba tvrdí, že sa cíti lepšie. S ním stabilizovalo chorobu množstvo ďalších ľudí. U niektorých, hlavne mladších, dokonca na MR zmizli lézie a sú akoby zdaví. Zmeny, ktoré navrhuje sú zásadné, ale vôbec nie sú náročné a nerealizovateľná. Ide o to v prvom rade o to pochopiť ich zmysel. Pozrite viac na slovenskom preklade jeho stránok na https://akoprekonatsm.wordpress.com a urobte si sami nazor.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty