Průběh roztroušené sklerózy
Průběh roztroušené sklerózy nelze odhadnout. Někdy vede k lehkému postižení, v jiných případech dochází k těžké invaliditě. U každého se také může RS projevovat jinými symptomy. U někoho začíná nemoc nenápadně, u jiného pacienta může hned zpočátku propuknout naplno.
Odlišná je i prvotní ataka. Liší se v příznacích, ale také v intenzitě a trvání. V remisi někdy ustupuje úplně, jindy přetrvá.
Po prvotní atace po čase následuje ataka další. Intervaly mezi atakami se postupně zkracují. Postupně dochází k vleklé progresi, která se přemění v chronickou podobu nemoci. Někdy však už od začátku je RS progresivní.
Podle průběhu RS lze rozlišit její dvě základní podoby. Jsou jimi:
- benigní RS: V průběhu onemocnění je málo atak a postižení bývá minimální.
- maligní RS: Ataky jsou časté a vedou k rychlému nárůstu invalidity.
Průběh onemocnění dále dělíme do čtyř skupin. Jsou jimi:
- reminentní-relabující skupina: Jde o nejčastější formu RS. Mnohdy jde o začátek tohoto onemocnění. Trvá několik let a jsou pro ni typické ataky v podobě zhoršení neurologických obtíží. Ataky mohou trvat několik týdnů, ale i několik měsíců. Poté dochází k remisi. Remise a ataky se opakují. Tato forma RS se dá dobře ovlivnit léky.
- sekundárně chronicko-progresivní skupina: V rámci této formy RS dochází k trvalému postižení. Většinou přichází po několika letech reminentního-relabujícího průběhu onemocnění. Mírnější forma invalidity, která vzniká, umožňuje pacientovi normální život, včetně pracovní schopnosti. Forma nemoci se špatně ovlivňuje léky. Pacient by se měl soustředit hlavně na správnou životosprávu.
- primárně progresivní skupina: Objevují se především u pacientů, kteří RS onemocněli až v pozdějším věku (po 40 roku života). Tato forma se hůře ovlivňuje léky. Příliš nezabírají.
- relabující-progresivní skupina: Jde o těžko léčitelnou formu RS. Je vzácná. Každá ataka této formy RS zanechává neurologické postižení.
Stádia roztroušené sklerózy
Lékaři při zhodnocení pokročilosti roztroušené sklerózy používají Kurtzského stupnici mající deset stupňů:
- 1. stupeň: Neurologický nález je v pořádku. Neukazují se žádné odchylky.
- 2. stupeň: Objevují se menší odchylky v neurologickém nálezu. Potíže jsou mírné či jen anamnestické.
- 3. stupeň: Pacient má lehké potíže. Lehkým způsobem je omezená hybnost a výkonnost. Je zachovaná pracovní schopnost. Objevují se základní příznaky či kombinace lehkých příznaků.
- 4. stupeň: Představuje těžší postižení, u kterého je omezená pracovní schopnost. Výkonnost a hybnost jsou totiž postižené. Tito pacienti však dokáží žit normální způsob života bez toho, aby byli závislí na někom dalším. Objevují se horší sexuální schopnosti.
- 5. stupeň: Jde o značné postižení. Samostatná chůze je možná pouze na kratší vzdálenosti. Postižení se pojí s pracovní neschopností.
- 6. stupeň: Je tu omezená hybnost. Pohyb je možný pouze pomocí hole či jiného opěrného aparátu. Jedinec může vykonávat menší domácí práce buď bez pomoci druhé osoby či s pomocí druhé osoby.
- 7. stupeň: Projevuje se velmi obtížnou hybností. Někdy je dokonce nemožná. Dotyčný je závislý na invalidním vozíku. Má však základní soběstačnost.
- 8. stupeň: Pacient je závislý na invalidním vozíku a na cizí pomoci. Jeho soběstačnost je omezená.
- 9. stupeň: Jedinec je nesoběstačný a bezmocný. Pacient může jen ležet.
- 10. stupeň: Dochází ke smrti pacienta