Úvod Průběh roztroušené sklerózy

Průběh roztroušené sklerózy

Průběh roztroušené sklerózy nelze odhadnout. Někdy vede k lehkému postižení, v jiných případech dochází k těžké invaliditě. U každého se také může RS projevovat jinými symptomy. U někoho začíná nemoc nenápadně, u jiného pacienta může hned zpočátku propuknout naplno.
Odlišná je i prvotní ataka. Liší se v příznacích, ale také v intenzitě a trvání. V remisi někdy ustupuje úplně, jindy přetrvá.

Po prvotní atace po čase následuje ataka další. Intervaly mezi atakami se postupně zkracují. Postupně dochází k vleklé progresi, která se přemění v chronickou podobu nemoci. Někdy však už od začátku je RS progresivní.
Podle průběhu RS lze rozlišit její dvě základní podoby. Jsou jimi:

  • benigní RS: V průběhu onemocnění je málo atak a postižení bývá minimální.
  • maligní RS: Ataky jsou časté a vedou k rychlému nárůstu invalidity.

Průběh onemocnění dále dělíme do čtyř skupin. Jsou jimi:

  • reminentní-relabující skupina: Jde o nejčastější formu RS. Mnohdy jde o začátek tohoto onemocnění. Trvá několik let a jsou pro ni typické ataky v podobě zhoršení neurologických obtíží. Ataky mohou trvat několik týdnů, ale i několik měsíců. Poté dochází k remisi. Remise a ataky se opakují. Tato forma RS se dá dobře ovlivnit léky.
  • sekundárně chronicko-progresivní skupina: V rámci této formy RS dochází k trvalému postižení. Většinou přichází po několika letech reminentního-relabujícího průběhu onemocnění. Mírnější forma invalidity, která vzniká, umožňuje pacientovi normální život, včetně pracovní schopnosti. Forma nemoci se špatně ovlivňuje léky. Pacient by se měl soustředit hlavně na správnou životosprávu.
  • primárně progresivní skupina: Objevují se především u pacientů, kteří RS onemocněli až v pozdějším věku (po 40 roku života). Tato forma se hůře ovlivňuje léky. Příliš nezabírají.
  • relabující-progresivní skupina: Jde o těžko léčitelnou formu RS. Je vzácná. Každá ataka této formy RS zanechává neurologické postižení.

Stádia roztroušené sklerózy

Lékaři při zhodnocení pokročilosti roztroušené sklerózy používají Kurtzského stupnici mající deset stupňů:

  • 1. stupeň: Neurologický nález je v pořádku. Neukazují se žádné odchylky.
  • 2. stupeň: Objevují se menší odchylky v neurologickém nálezu. Potíže jsou mírné či jen anamnestické.
  • 3. stupeň: Pacient má lehké potíže. Lehkým způsobem je omezená hybnost a výkonnost. Je zachovaná pracovní schopnost. Objevují se základní příznaky či kombinace lehkých příznaků.
  • 4. stupeň: Představuje těžší postižení, u kterého je omezená pracovní schopnost. Výkonnost a hybnost jsou totiž postižené. Tito pacienti však dokáží žit normální způsob života bez toho, aby byli závislí na někom dalším. Objevují se horší sexuální schopnosti.
  • 5. stupeň: Jde o značné postižení. Samostatná chůze je možná pouze na kratší vzdálenosti. Postižení se pojí s pracovní neschopností.
  • 6. stupeň: Je tu omezená hybnost. Pohyb je možný pouze pomocí hole či jiného opěrného aparátu. Jedinec může vykonávat menší domácí práce buď bez pomoci druhé osoby či s pomocí druhé osoby.
  • 7. stupeň: Projevuje se velmi obtížnou hybností. Někdy je dokonce nemožná. Dotyčný je závislý na invalidním vozíku. Má však základní soběstačnost.
  • 8. stupeň: Pacient je závislý na invalidním vozíku a na cizí pomoci. Jeho soběstačnost je omezená.
  • 9. stupeň: Jedinec je nesoběstačný a bezmocný. Pacient může jen ležet.
  • 10. stupeň: Dochází ke smrti pacienta

Diskuse (22 komentářů)

katka, (06. 04. 2014 09:19) Reagovat
dobrý den,prosím někoho o radu,v roce 2009 jsem měla dost velké problémy,nevydržela jsem dlouho stát na nohou,protože jsem měla dost velké bolesti a skoro nikam jsem nedošla,byla chvíle kdy jsem byla ráda,že jsem došla aspoň na WC,měla jsem velký tlak v hlavě a dost mě i bolela,MR i lumbálka negativní,po lumbálce došlo k velké úlevě,nyní u mě došlo k recidivě,přidalo se zakopávání a zhoršení zraku i když mi na očním řekli,že k výraznému zhoršení nedošlo,neurolog mě vzhledem k výsledkům z roku 2009 odmítá znovu vyšetřit. Máte někdo prosím podobné zkušenosti?Nevím co dělat,za kým jít,nohy mě prostě neposlouchají a cítím v nich slabost,brní mě a to hlavně v noci i ruce.Mohlo by jít o RS? Děkuji Katka
hana, (24. 05. 2014 10:08) Reagovat
Hezký den, můžu Vás někoho poprosit o radu? Je mi 51, stále si namlouvám že jsem relativně zdravá ale bojím se . už delší čas ( možná rok) se mi stává že občas zakopávám na rovném povrchu, občas něco chci uchopit a ono mi to nepochopitelně vyklouzne,sem tam se zadrhnu v řečizabrebentím a sama sobě se divím..,nově i občas mám na oku na chvíli takovou mlhu, párkkrát mrknu a je to zas pryč. bývám dost unavená,po ránu mě brní ruce. nemám žádnou zkušenost s RS. děkuji Hana
Majda, (10. 11. 2014 07:02) Reagovat
Ahoj, RS nemám ještě potvrzenou, ale mám obavu, že se brzy přiřadím. Čekám ve frontě na MRI. Posledních 14 dnů mám potíže s hybností pravé ruky a nohy, občasné výpadky řeči. Chtěla jsem se zeptat, jak vlastně vypadá podle vaší zkušenosti ataka a jak dlouho (v průměru) trvá. Vím, že je to individuální, jen bych chtěla nějaký "vzorek" k porovnání. Díky a hodně štěstí všem.
Michaela, (25. 08. 2017 19:20) Reagovat
Ahoj mě diagnostikovali RS před měsícem a jsem po první atace 14.5 ,která probíhala tak,že mi začali mravenčit chodidla jeden den a druhým dnem jsem na dotyk necítila celé tělo jako kdyby mi dali injekci na umrtvení.Trvalo to měsíc a půl než mi vše odezněl o.Je 22.8 a chytla mě druhá ataka.Ztuhlost levé strany obličeje a levé ruky.Člověk nikdy neví jak se mu projeví další záchvat ale co mě udivuje sice mě přeléčili ale žádné prášky mi nenechali a čekám až na na centrum RS pevné nervy.
mirek, (24. 04. 2015 21:05) Reagovat
Ma zena ma rozt.sklerozu jiz 18 let.fyzicky se drzi ale dochazi u ni k maniodepresivnim stavum.Je to za trest.Nevim kdo z nas si z toho hodi prvni.Kasle na vse nema zadnou motivaci.Chodi k psychiatr.a je na antidepresivech.No konec.
paska, (02. 05. 2015 20:02) Reagovat
dobr den Prosim vas o radu nevim co si mam pocit ,,jeto malo kdy ale mam pocit ze zapominam nevimkam co dam muze to byt naznak sklerozi dekuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty