Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza (RS) je velmi komplikovaná nemoc. O její komplikovanosti svědčí i často nejasné příznaky, podle kterých je těžké RS diagnostikovat. Zcela známé nejsou ani příznaky choroby. U jednotlivých pacientů se také liší průběh onemocnění. Pojďme si alespoň přiblížit to, co je o nemoci známo.
Co je to roztroušen skleróza?
Roztroušená skleróza je chronické onemocnění, které spočívá v tom, že lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. Kvůli tomu dochází k rozpadu myelinových pochev, které chrání nervová vlákna. Tento proces nazýváme „demyelinizace“.
Myelin je velmi důležitý. Umožňuje snadnější vedení nervových vzruchů a díky němu správně funguje centrální nervová soustava.
Problémem roztroušené sklerózy je, že i když o procesech, které s ní souvisejí, informace máme, samotnou příčinu se stále ještě nepovedlo objevit.
Blíže k roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza se u lidí zpravidla objevuje mezi 20. - 40. rokem života. RS v České republice trpí cca 1 promile obyvatelstva. RS více postihuje ženy než muže.
Kromě roztroušené sklerózy můžeme také rozlišovat další druhy sklerózy, tj. difuzní, amyotrofickou, tuberózní. Nejhorší je však prvotně zmíněná roztroušená skleróza. Svůj název si nese podle toho, že RS může tvořit více ložisek, proto „roztroušená“.
Roztroušená skleróza se může u pacientů projevovat různě těžkým tělesným postižením.